Bagaż podręczny – limity po zmianach

by Piotr
Bagaż podręczny - limity po zmianach

Jak tanie podróżowanie to tylko z tanimi liniami. WizzAir, Ryanair, easyJet – to tylko niektóre z linii lotniczych, które zapewniają nam podróżowanie w cenach, które nie przyprawiają nas o zawrót głowy.

Do tej pory w cenie biletu lotniczego mieliśmy zapewniony mały bagaż podręczny, do którego bez problemu można się zmieścić wylatując na trzy, czy cztery dni. I piszę to ja – ta która pakuje na wyjazdy wszystko, co tylko możliwe i oczywiście jak największą ilość butów. Bo jak można przechodzić cztery dni w jednej, czy dwóch parach? Dla mnie to
niewyobrażalne. Dzisiaj więc kilka słów o bagażu podręcznym, bo gdy mamy wykupiony rejestrowany, to już praktycznie niczym nie trzeba się przejmować.

Przedstawimy Wam najpopularniejsze linie lotnicze i zmiany w zakresie bagaży, które obowiązują od 1 listopada tego roku. Polityka bagażowa to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia, z którą warto się zapoznać, żeby uniknąć dodatkowych opłat na lotnisku.

Bagaż podręczny - limity po zmianach

Bagaż podręczny WizzAir

Zmiany w WizzAir obowiązują od 24 sierpnia tego roku, a kolejne zostały wprowadzone 1 listopada br. Teraz w cenie biletu bez wykupionych dodatkowych opcji mamy wyłącznie bagaż podręczny nieprzekraczający wymiarów 40 x 30 x 20 cm. Gdy przekracza te wymiary musimy wówczas dopłacić na lotnisku 25 euro. Aby zabrać na pokład małą walizkę oraz plecak należy wykupić dodatkową opcję Wizz Priority. Gdy wykupimy usługę Wizz Priority  wówczas mamy pierwszeństwo wejścia na pokład. Możemy też zabrać ze sobą bagaż podręczny:

  • duży o wymiarach 55 x 40 x 23 cm
  • mały o wymiarach 40 x 30 x 20 cm

To bardzo ważne, bo mamy bagaż cały czas praktycznie przy sobie, a wysiadając z samolotu nie musimy na nic czekać, a zwłaszcza na to, czy nasz bagaż wyjedzie na taśmie, czy nie. Dla mnie to zawsze dreszczyk emocji, gdy mamy czekać na nasz bagaż – wyjedzie, czy nie? O to jest pytanie. Sami ostatnio byliśmy świadkami, jak pan wiozący bagaż swoim samochodem po płycie lotniska zgubił jedną walizkę, więc jak widać wszystko może się wydarzyć.

Więcej informacji na stronie: WizzAir

Screen ze strony wizzair.com
Screen ze strony wizzair.com

Bagaż podręczny Ryanair

Po zmianach w cenie biletu możemy wnieść na pokład mały bagaż o wymiarach 40 x 20 x 25 cm (umieszczony pod fotelem przed nami).  Przy wykupieniu usługi „Priority Boarding” która kosztuje około 29 zł za lot, mamy w cenie te dwa bagaże:

  • duży o wymiarach 55 x 40 x 20 cm
  • mały o wymiarach 40 x 20 x 25 cm

Warto pamiętać, że wykupując tą taryfę mamy również pierwszeństwo wejścia na pokład i gwarancję dwóch sztuk bagażu na pokładzie. Wyłącznie pierwszych 90 sztuk bagaży trafia na pokład, reszta natomiast do luku bagażowego.

Więcej informacji na stronie: Ryanair

Bagaż podręczny EasyJet

Aby zabrać ze sobą dwie torby w liniach EasyJet należy skorzystać z taryfy Flexi, Upfront, Extra Legroom lub posiadać kartę easyJet Plus, w taryfie standard mamy tylko jedną walizkę o wymiarach 56 x 45 x 25cm (wliczając w to oczywiście wszystkie wystające elementy, tj. rączki, kółka, kieszonki), ale co istotne bez limitu wagowego. Należy też pamiętać, że w przypadku bardziej obleganych kierunków nasz bagaż podręczny może trafić do luku bagażowego.

Gdy korzystamy z wyżej wymienionych taryf oprócz jednej walizki o wskazanych wymiarach możemy ze sobą zabrać dodatkową torbę o wymiarach 45 x 36 x 20 cm, czyli torebkę lub torbę na laptopa. Ważne jest to, że musi się zmieścić pod fotelem znajdującym się przed nami.

Więcej informacji na stronie: EasyJet

Lwów – pierwsze wrażenia

Wydaje się nam, że warto wykupywać dodatkowe taryfy, żeby ustrzec się przed dodatkowymi opłatami przed samym wylotem, co zawsze wiąże się z dodatkowym stresem. Taryfy typu „priority” mają zawsze więcej udogodnień niż zapewniony bagaż podręczny, więc dla spokojnej podróży warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że nie są to duże różnice w cenie.

Jak uniknąć dodatkowych opłat za bagaż?

Niemniej jednak niejednokrotnie czytaliśmy w Internecie o turystach, którzy zakładali na siebie większość ubrań, które spakowali, żeby ustrzec się przed dodatkową opłatą za nadbagaż. Słyszeliśmy też o przerobieniu u krawca kurtki w ten sposób, by móc spakować w nią większość bagażu podręcznego. W czeluściach Internetu na pewno znajdziemy do kupienia tak skonstruowaną kurtkę. Podobno też gdy powołamy się na bardzo drogi sprzęt, jak na przykład laptop czy aparat fotograficzny możemy mieć zapewnione miejsce naszego bagażu na pokładzie. Tego nie próbowaliśmy, ale nigdy nie wiadomo. Jak widać możliwości jest wiele. Jednak gdy chcemy zapewnić sobie przyjemną i spokojną podróż warto wykupić, przy obecnych przepisach, usługi dodatkowe.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Ola M 14 grudnia 2018 - 12:59

Pogubić się można w tych nowych rozporządzeniach, wymiarach… 🙂

Odpowiedz
Piotr 14 grudnia 2018 - 13:27

Dlatego postanowiliśmy napisać w jednym miejscu jakie zmiany zaszły ?

Odpowiedz

Odpowiedz