Arboretum w Wojsławicach – czyli co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

by Emilia

Dolny Śląsk to region, który obfituje w wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fani górskich wypraw, zwiedzania zamków, ich ruin, a także przepięknych ogrodów. Tu znajdziecie mnóstwo takich miejsc. Mieszkamy tu i na nudę nie narzekamy. Co weekend możemy znaleźć miejsce na niedzielną wycieczkę. Jedną z takich był właśnie wypad do Arboretum w Wojsławicach.

Arboretum w Wojsławicach

To przepiękny obiekt, na którym mieści się ogromny ogród z przecudną roślinnością. Ten ogród botaniczny należy do Uniwersytetu Wrocławskiego, a położony jest w niewielkiej miejscowości Wojsławice, położonej w odległości około 50 km od samego Wrocławia, niedaleko Niemczy. Arboretum zajmuje powierzchnię 62 hektarów, w tym około 5 hektarów zabytkowego parku. Znajduje się w nim ponad 8 tysięcy odmian roślin. Warto zaznaczyć, że teren ogrodu jest górzysty i naprawdę rozległy, zatem przygotujcie sobie wygodne buty, butelkę wody i aparat, by uwiecznić piękno natury.

Tuż przed wejściem do arboretum znajduje się całkiem spory bezpłatny parking. Nie zraźcie się ilością samochodów. W weekendy jest ich naprawdę bardzo dużo. Jednak teren Arboretum jest na tyle ogromny, że nie odczuwa się tak dużej ilości turystów. Na terenie ogrodu znajdziemy też punkt sprzedaży roślin, bezpłatne wifi, całe mnóstwo miejsc do wylegiwania się na leżakach, a także do grillowania. W ofercie są też audio przewodniki w języku polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Pamiętajcie jednak, że Arboretum Wojsławice jest otwarte dla zwiedzających od 18 kwietnia do 24 października. Bilety to koszt 20 zł za osobę, do nabycia tuż przed wejściem, w kasach, bądź też na stronie ogrodu (tu). Na miejscu można płacić kartą. Zwiedzanie odbywa się codziennie od godziny 9 do godziny 20.

Zwiedzanie odbywa się samodzielnie. Możemy chodzić tam, gdzie nas nogi poniosą. Możemy też wybrać jedną z dwóch oznaczonych tras: krótszą (1-2 godzinną) oraz dłuższą (3-4 godzinną). Nieważne jaką wybierzemy mnogość i różnorodność roślinności będzie nam towarzyszyć na każdym kroku.

Polecamy Wam wspiąć się na samą górę. Nie jest ciężko, a widok wynagradza wszystko.

Poza przepiękną roślinnością na terenie Arboretum znajduje się m.in. zabytkowy folwark z odrestaurowaną kuźnią, piętrowy dom ogrodnika, zabytkowe koło młyńskie, szklarnia z XIX wieku i mnóstwo zabytkowych narzędzi i urządzeń ogrodniczych, i nie tylko.

Opactwo w Henrykowie

Jeśli już skończycie spacerować po Arboretum w Wojsławicach, to w odległości niecałych 20 kilometrów, w miejscowości Henryków, znajduje się Opactwo Cystersów, które należy do jednych z ważniejszych zabytków w skali naszego kraju. Niestety dla naszych zdjęć, ale na szczęście na przyszłość, główny zabytek, czyli Kościół Wniebowzięcia NMP i Klasztor Księgi Henrykowskiej, a także ich okolice były akurat w remoncie podczas naszej wizyty. Niemniej jednak obiekty te robią wrażenie.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Henrykowie

To najważniejsza budowla w całym opactwie. Powstała w XIII wieku i reprezentuje barokowy styl. Tuż przed nią stoi kolumna Świętej Trójcy z XVII wieku. Obecnie świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione. Na uwagę zasługują stalle, czyli drewniane ławki bardzo bogato zdobione, na których znajdziemy 36 płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia Chrystusa.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz